Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


pitel:hero:root

Rootnutí HTC Hero

Tento návod popíše jak rootnout evropské GSM HTC Hero s verzí ROM 2.73 a novější. Velký dík si zaslouží onovy za poskytnutí svého know how.

Rootnutím zřejmě přicházíte o záruku, v návodu ale bude popsáno jak udělat zálohy a jejich případné obnovení.

Recovery

Tzv. recovery je ta část, která by měla jít spustit téměř za všech okolností a slouží k low-level opravám a úpravám softwaru telefonu. Existuje několik postupů a několik různých použitelných recovery obrazů. Mně se osvědčil postup FlashRec a obraz Amon_RA.

Recovery obraz nemá žádný vliv na běžný chod telefonu.

 1. Stáhněte si:
  • ASTRO File Manager – správce souborů, aplikací a úloh, bude se hodit i později. Najdete jej normálně v Marketu.
  • FlashRec – slouží k zálohování a přeflashování recovery obrazu. V době psaní návodu byla aktuální verze 1.1.3, zkuste ale nejnovější.
  • Amon_RA – samotný obraz. Opět stáhněte nejnovější verzi, v návodu byla použita 1.5.2.
 2. Připojte Hero k počítači a nahrajte na něj (do kořenového adresáře) .apk soubor s FlashRec. Ukončete přenos, aby se SD karta opět připojila k Hero. Kabel můžete nechat zapojený jako napájení.1)
 3. Ujistěte se, že v NastaveníAplikace máte povolené Neznámé zdroje. Spusťte ASTRO a pomocí něj nainstalujte .apk balík s FlashRec.
 4. Spusťte FlashRec (najdete jej mezi aplikacemi jako Recovery Flasher) a v něm klikněte na Backup Recovery Image.
 5. Připojte Hero a zkopírujte z něj recovery-backup.img (měl by mít asi 5 MB). To je záloha aktuálního recovery obrazu od HTC.
 6. Nahrajte na Hero .img soubor s Amon_RA a nějak ho přejmenujte. Je jedno jak, ale budete to jméno muset napsat na klávesnici Hero. Já použil amonra.img. Hero opět odpojte.
 7. Opět spusťte FlashRec. Do textováho políčka napište sdcard/amonra.img (nebo jak jste si pojmenovali soubor v minulém kroku) a klepněte na Flash Custom Recovery Image. Mělo by to trvat jen chviličku.
 8. Vypněte telefon.
 9. Znovu ho zapněte, ale přitom stále držte stisknutou klávesu s domečkem (2. z leva). Uvidíte logo Hero (stále držte domeček!) a za chvíli se ukáže menu podobné tomu na obrázku.

Hurá, recovery mód funguje. Doporučuji si přečíst dokumentaci k Amon_RA, ať zhruba tušíte co to umí. Myslím že teď je i každému jasné jak nahrát zpět původni HTC recovery.

MoDaCo

MoDaCo je upravený ROM vycházející z HTC. Nečekejte tedy Android 2.0 (zatím). Obsahuje však několik zajímavých vylepšení.

Pro flashnutí musíte mít připravený recovery
 1. Zálohy
  1. Aplikace
   1. Mějte telefon normálně zapnutý a spusťte ASTRO.
   2. MenuToolsApplication Management/Backup. Klikněte na úplně horní zatrhávátko (vybere vše) a Backup. To zazálohuje všechny nainstalované aplikace z Marketu jako .apk balíky na SD kartu do adresáře backups/apps/. Bohužel, nezálohují se jejich nastavení.
   3. Připojte Hero a zkopírujte si zálohované aplikace.
   4. Odpojte Hero
  2. Aktuální ROM
   • Tzv. Nandroid backup zazálohuje veškeré vnitřní paměti telefonu do souborů. Součástí zálohy jsou i vaše nastavení, nainstalované aplikace, systém Android i aktuální recovery. Z toho plyne že na záloze není čistý HTC systém, ale čistotu narušuje uprevený recovery. Obsah SD karty se nezálohuje (ale není žádný rozumný důvod o něj přijít).
   1. Restartujte Hero do recovery (při zapnutí držte domeček).
   2. Zvolte Backup/RestoreNand backup a potvrďte akci. Na displeji začnou přibývat tečky ukazující průběh. Zálohování trvá několik minut. Poté se vraťte do hlavní nabídky.
   3. Zvolte USB-MS toggle čímž připojíte SD kartu k počítači. Najdete na ní adresáře nandroid/HT…/BCDMRS-datum (HT… je výrobní číslo vašeho telefonu, datum je samozřejmě datum provedení zálohy). Zálohu si zkopírujte do počítače. Měla by mít okolo 250 MB. Ukončete USB-MS.
 2. Wipe (volitelné, avšak doporučené)
  • Tvůrce MoDaCo tvrdí, že při přechodu z původní ROM 2.73 není nutné provádět tzv. wipe (smazání uživatelských nastavení). Bohužel, u mně to nutné bylo. Pokud chcete mít jistotu, proveďte jej hned. Varování: tímto přijdete o veškerá svá nastavení telefonu (o data na SD kartě ale ne)!
  1. V hlavní nabídce recovery zvolte WipeWipe data/factory reset a poté i Wipe Dalvik-cache.
 3. Flashnutí
  1. Opět zapněte USB-MS. (viz poslední krok zálohy ROM)
  2. Z webu MoDaCo stáhněte aktuální MoDaCo Custom ROM Core pro GSM (v době psaní návodu verze 3.0) (asi 90 MB) a nakopírujte zip soubor do Hero.
  3. Vypněte USB-MS.
  4. V hlavní nabídce recovery vyberte Flash zip from sdcard.
  5. V podnabídce byste měli vidět zip soubor který jste před chvíli stáhli. Vyberte ho.
  6. Ujistěte se, že máte všechny potřebné zálohy a potvrďte přeflashování.
  7. Na obrazovce se vám začnou vypisovat kroky, které se právě provádějí, na pozadí by měl byt vidět teploměr. Nemělo by to trvat déle než záloha Nandroid.
  8. Po dokončení rebootujte telefon.
  • První boot bude trvat docela dlouho. Klidně 10 až 15 minut. Telefon se možná několikrát sám restartuje. Pokud nebude telefon ani po 15 minutách nastarovaný, nebo se bude po krátkých intervalech stále rebootovat (tzv. reboot-loop; můj případ když jsem nejdřív neprovedl wipe). Přistupte k razantnímu kroku a vyjměte baterii. Zkuste provást wipe a telefon opět rebootovat.
1)
To bude platit i nadále – pokud se zmíním o připojení/odpojeni Hero k počítači, mám na mysli jako flashku, kabel může zůstat zapojený stále.
/var/www/wiki/data/pages/pitel/hero/root.txt · Poslední úprava: 30. 12. 2022, 13.43:01 autor: 127.0.0.1