Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


pitel:ibp10:manual

Příloha 1: Manuál

Překlad a instalace ústředny Asterisk

  1. Nejdříve je nutné získat zdrojové kódy ústředny Asterisk. Ty naleznete buď na přiloženém CD, nebo můžete jejich aktuální verzi získat ze SVN repozitáře http://svn.digium.com/svn/asterisk/trunk.
  2. Pokud jste zdrojové kódy získali z CD, můžete tento krok přeskočit. V opačném případě nakopírujte soubor res_calendar_ews.c z CD do adresáře res/ ze získaného repozitáře.
  3. Spusťte konfiguraci instalace příkazem ./configure --with-neon --prefix=/opt/asterisk/ čímž vynutíte překlad s knihovnou neon.
    • Pokud vám chybí některá s požadovaných knihoven, příkaz skončí s chybou a budete upozorněni kterou knihovnu je třeba doinstalovat.
    • Pokud chcete ústřednu Asterisk instalovat jinam než do /opt/asterisk, změňte hodnotu parametru prefix.
  4. Po dokončení konfigurace spusťte samotný překlad príkazem make.
    • Pokud máte více procesorů, urychlíte překlad přidáním parametru -jn, kde n je počet procesorů.
  5. Pokud překlad skončí úspěšně, nainstalujte ústřednu Asterisk pomocí příkazů make install a make samples které nakopírují všechny potřebné soubory a vzorové konfigurace.
    • Tyto příkazy mohou vyžadovat rootovská práva.

Konfigurace ústředny Asterisk

Uváděné cesty budou relativní k místu, kam jste ústřednu Asterisk nainstalovali. Pokud jste se drželi výše uvedené postupu, najdete tedy konfigurace v adresáři /opt/asterisk/etc/asterisk/.

Minimalistické konfigurace

  1. Smažte vše z adresáře etc/asterisk/.
  2. Zkopírujte soubory z adresáře etc/ přiloženého CD do adresáře s konfiguracemi. Tím budou do ústředny načteny pouze moduly potřebné pro testování kalendářů, nastaven protokol SIP, přidáno několik testovacích linek které budou napojeny na testovací kalendář.
  3. Je nutné dopsat nezbytné údaje pro použití testovacího kalendáře. Buď použijte konfigurační nástroj popsaný v následující kapitole, nebo ručně upravte soubor etc/calendar.conf.

Konfigurace linek a kalendářů

Pro testování je také nutné vytvořit linky a kalendáře a vzájemně je propojit. K tomuto účelu jsem napsal webový konfigurační nástroj. Nástroj rozhodně nemá představovat nejlepší možnou implementaci konfigurace ústředny, má sloužit pouze k jejímu usnadnění.

Pro použití konfiguračního nástroje je vyžadován webový server s PHP alespoň ve verzi 5.2 a podporou SQLite verze 2. Dále pak moderní prohlížeč s podporou JavaScriptu.

Pokud by bylo potřeba použít jiný databázový systém, stačí upravit parametry funkce dibi::connect na začátku souboru ajax.php. Názvy parametrů vám prozradí dokumentace k dibi knihovně na adrese http://dibiphp.com. Počáteční dump databáze pak nejdete v souboru db/dump.

  1. Nakopírujte adresář configurator/ z CD do adresáře tak, aby byl přístupný vašemu webovému serveru.
  2. Upravte oprávnění adresáře db/ a souboru db.sqlite v něm obsaženém tak, aby do nich mohl kdokoliv (především webový server) zapisovat.
  3. Otevřete soubor index.htm ve vašem webovém prohlížeči.

Dále postupně procházejte konfiguračním nástrojem (můžete se kdykoliv vrátit), dokud vám nebudou vygenerovány patřičné konfigurace. Ty pak pouze ručně vložte do jednotlivých souborů.

Použití kalendářového modulu

Nyní byste měli mít nainstalovanou a nakonfigurovanou ústřednu Asterisk a mělo by být možné se k ní připojit SIPovým telefonem.

Spustitelný soubor ústředny najdete v adresáři sbin/asterisk. Spusťte jej s paramtry -dc což vám zpřístupní konzoli a zobrazí ladící informace. Pro spuštění ústředny budete potřebovat rootovská práva.

V konzoli ústředny je k dispozici několik základních příkazů:

  • core stop now – vypne ústřednu
  • calendar show calendars – zobrazí přehled všech kalendářů včetně jejich zaneprázdněnosti
  • calendar show calendar name – zobrazí detaily o konkrétním kalendáři
/var/www/wiki/data/pages/pitel/ibp10/manual.txt · Poslední úprava: 30. 12. 2022, 13.43:01 autor: 127.0.0.1