Nejdůležitějším parametrem je přístupová doba, tedy doba potřebná k nalezení požadované informace. Přesněji je možné uvádět: „[Minimální|Maximální|Průměrná] doba (ne)úspěšného vyhledání.“
Po jednom prvku procházíme pole1) a kontrolujeme jestli se aktuální prvek shoduje s hledaným. Pokud je index prvku roven délce pole a ani tak jsme nenašli, je vyhledání neúspěšné.
Algoritmus je možné vylepšit tzv. zarážkou, která se přidá na konec pole. Pak samozřejmě vždy najdeme požadovaný prvek, a úspěch se pozná podle indexu prvku.
Dobrým vylepšením je v případě nalezení prvku tento prvek prohodit s jeho sousedem. Takto se často hledané prvky dostanou na začátek pole a budou tak nalézány dříve.
Pokud pole seřadíme, můžeme dříve detekovat nenalezení prvku.
Pracuje nad seřazeným polem a funguje na principu půlení intervalu.
{Nastavení zarážek} min := 1; {Pascal indexuje pole od 1} max := N; {N je velikost pole A} repeat mid := (min + max) div 2; {Najdi prostřední prvek} if x > A[mid] then {Pokud je hledaný prvek větší než prostřední} min := mid + 1 {Zpracujeme dále část pole která je větší než prostřední} else max := mid - 1; {V opačném případě zpracujeme část menší než prostřední} until (A[mid] = x) or (min > max); {Tohle opakujeme dokud prostřední prvek není tím hledaným nebo dokud není jak rozsah zmenšovat}
Tato metoda má logaritmickou složitost.
Je to stromová datová struktura, kde každý uzel má nejvíce 2 potomky3) a přitom levý potomek je menší a pravý je větší než rodičovský.
Vše potřebné je na výše uvedené Wikipedii.
Je to funkce, která se provede nad daty která chceme do tabulky přidat, nebo vyhledat, a podle ní se rozhodne ke kterému řádku tabulky přistoupíme.
Funkce musí být:
Ke své práci využívá konečný automat. Následující ukázka demonstruje automat pro hledaný vzorek AABC při použití abecedy {A,B,C}.
Nevýhodou takového řešení je skutečnost, že z každého uzlu vychází tolik hran, kolik je znaků abecedy. Lze vyjádřit i pomocí dvou hran - ANO(souhlas, Y), NE (nesouhlas, N). Vzorek ABABCB pro libolovolnou abeceny obsahující alespoň znaky A a B.
Boyer–Moore string search algorithm
Viz opora IAL strana 174